Сонце є джерелом не тільки тепла, а й УФ-випромінювання. А ультрафіолет може пошкоджувати епідерміс, призводячи до його раннього старіння і збільшуючи ймовірність появи злоякісних шкірних утворень (таких, як меланома).

Орієнтовно 80% УФ-променів доходить до Землі навіть у хмарні, непогожі дні. Вони здатні відбиватися від снігу, трави, хмар, води, металу — а їхній вплив водночас ще й посилюється.

Ультрафіолетове випромінювання буває трьох типів:

A-промені, які не мають перешкод і потрапляють на Землю в будь-яку пору року. Вони вважаються найменш небезпечними, але однаково спричиняють старіння шкіри, оскільки провокують активність вільних радикалів.

В-промені потрапляють на Землю тільки в певний час (зазвичай у період 10–16 годин) і пору року. Такі сонячні промені сприяють синтезу вітаміну D3, але їхній тривалий вплив призводить до появи опіків, розвитку онкології та пошкодження клітин епідермісу.

С-промені найбільш небезпечні, оскільки саме вони спричиняють розвиток раку. У наші дні вони, як і 95% ультрафіолетових променів В-типу, поглинаються озоновим шаром.

Саме через це вважається, що використання сонцезахисних засобів необхідне тільки за яскравого, сильного сонця. Але, як уже йшлося, А-промені доходять до Землі цілий рік, тому користуватися кремом для захисту від сонця потрібно і взимку, щоб не допустити старіння шкіри.

Необхідність використання санскринів підтверджується і науковими випробуваннями. Наприклад, в Австралії провели досить велике дослідження (Sunscreen and prevention of skin aging: a randomized trial), учасниками якого стали 903 людини віком до 55 років. Їх поділили на 4 групи:

1-ша з них щодня користувалася сонцезахисними продуктами і вживала 30 мг бета-каротину.

2-га також щодня користувалася кремом, але приймала плацебо.

А ось 3-тя і 4-та користувалися сонцезахисними кремами і приймали плацебо/бета-каротин нерегулярно.

Через 4,5 року дослідники помітили, що в людей з 1-ї та 2-ї групи не виявилося ознак старіння. А ось в учасників із 3-ї та 4-ї групи було виявлено збільшення кількості зморшок і пігментних плям.

spf у будь яку пору року

Важливі правила, яких необхідно дотримуватися під час використання санскринів:

Крем потрібно наносити за 15–30 хвилин до виходу на сонце, а не вже безпосередньо на пляжі. Це важливо, оскільки навіть ці миті, поки ви йдете до моря, дають можливість ультрафіолету впливати на вашу шкіру, завдаючи їй серйозної шкоди.

Так, за словами вчених, сонячні промені пошкоджують шкіру з перших хвилин після виходу на денне світло. Так, йдеться саме про денне світло, а не просто сонячне, дуже важливо враховувати цей чинник!

Варто пам’ятати, що сонцезахисний засіб необхідно оновлювати кожні дві години перебування на сонці.

Крім того, дуже важливо дочекатися повного вбирання крему після нанесення. Адже в іншому разі більша його частина залишиться на одязі, позбавивши епідерміс необхідного захисту.

Також важливо враховувати й те, що денне світло проникає і всередину приміщень або навіть автомобіля — через вікна. Тобто, будь-яка поїздка на роботу призводить до того, що промені сонця хоча б на кілька хвилин, але потрапляють на вашу шкіру. За роки такі хвилинки перетворюються на цілі години, які і спричиняють раннє старіння епідермісу.

захист від сонця spf

Який засіб краще використовувати?

Є багато сонцезахисних кремів, що дають змогу вирішувати різні завдання. Під час вибору вкрай важливо враховувати умови застосування. Наприклад, тривале перебування на сонці, перебування на пляжі, у горах або близько до екватора вимагає користуватися засобами, що мають високий ступінь захисту (фактор захисту SPF 30 і вище).

Сонцезахисні креми зазвичай містять фізичні УФ-фільтри: оксид цинку (zinc oxide) і діоксид титану (titanium dioxide), які й забезпечують захист від сонця. Ці елементи вважаються найбезпечнішими, як для організму людини, так і для екології. Діють за принципом відбиття сонячного випромінювання.